Każdy człowiek ma zazwyczaj potrzebę przynależenia do grupy, lecz życie toczy się różnymi torami i bywa, że niektórzy ludzie mają z tym problem.
Niektóre osoby rodzą się samotnikami. Tacy ludzie nie posiadają przyjaciół, nie mają przeważnie żadnych osób wokół siebie. Samotnika nie wyleczy żaden środek medyczny, a nawet miłość. Gdyż samotność mieszka w nich samych. Choć czasem próbują, lecz częściej jednak nie próbują się z niej wydostać.
Samotnik potrafi założyć rodzinę, lecz wciąż mu czegoś brakuje, goni za czymś nieodgadnionym i niezrozumiałym być może nawet dla samego siebie.
Nie czuje przynależności do żadnej grupy. Ma wrażenie, że nigdzie nie pasuje, gdyż w każdej czuje się nie na swoim miejscu. Samotnik z natury jest nierozumiany przez środowisko, czasem nawet krytykowany, a już na pewno uważany za dziwaka, chociaż w rzeczywistości może być bardzo mądrym i wartościowym człowiekiem. Tylko takim, którego interesują rzeczy, sprawy nad którymi inni niewiele się zastanawiają.
Osobie o takim temperamencie odpowiada taki samotny styl życia, który wiedzie niewielu ludzi, stąd brak zrozumienia i akceptacji społecznej, w stosunku do filozofii życia samotnika.
Zapracowanie lub nieszczęśliwy zbieg wydarzeń doprowadza, że w wieku, gdy chcielibyśmy już być dawno po ślubie i mieć rodzinę, okazuje się, iż nie mamy nawet drugiej połowy. Ciężko jest zapoznać kogoś, kto w kilka chwil zdecyduje, aby być u naszego boku. Portale randkowe słyną z tego, iż rejestrują się tam ludzie w każdej kategorii wiekowej, o różnych sytuacjach i przeżyciach, ponieważ każdy z nich poszukuje kogoś, kto będzie dzielił z nimi wspólnie życie, ale również miał lub też ma podobną sytuację. Najlepiej buduje się trwały związek, gdy oczywiście panuje w nim poczucie zaufania i szczerości, ale to nie jedyne wyznaczniki, ponieważ podobny los bardzo zbliża do siebie ludzi. Wówczas obie strony mogą liczyć na pełne zrozumienie, gdyż nikt tak nie zrozumie drugiej osoby, jeśli sam czegoś nie przeżyje. Dobrym pomysłem jest przy zapoznawaniu nowych ludzi, aby podejmować właśnie takie tematy, by dokładnie wiedzieć, kim jest osoba i jakie ma też plany na dalszą przyszłość. Poprzez serwis randkowy w dużej mierze jest szansa na znalezienie sobie małżonka.
Z racji tego coraz częściej nie potrafimy nawiązywać relacji w konwencjonalny sposób, to uciekamy do internetu. Wdaje się nam bowiem, że nie widząc drugiej osoby, jest znacznie łatwiej kogoś poznać. W zasadzie tego rodzaju myślenie nie jest pozbawione sensu, bo w dzisiejszym świecie i tak sporo czasu pozostajemy online. Tym samym znacznie łatwiej jest nam kogoś poznać. W równym stopniu dotyczy to osób starszych i tych młodszych. Zatem już na starcie trzeba obalić mit, że portale randkowe są oblegane tylko przez młode osoby. Co więcej, nie trzeba mieszkać w dużym mieście, aby móc poznać kogoś interesującego. Oczywiście warto mieć z tyłu głowy myśl, że oprócz zalet flirtowania w sieci są też pewne zagrożenia. Nie chcąc się naciąć i sparzyć warto nie tylko samemu mieć prawdziwe zdjęcie plus szczery opis, ale też uważać na innych. W ten sposób nasze szanse na szczery związek czy też prawdziwą miłość znacząco rosną. Reasumując bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania przy odrobinie samozaparcia, można zmienić swój los i zaznać miłości.