Rozstanie bywa zawsze wydarzeniem traumatycznym zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. W gorszej sytuacji znajduje się jednak porzucony/ porzucona. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Co zrobić, by znów po jakimś czasie uwierzyć w siebie i miłość?
Czas leczy rany.
Czas leczy rany i pozwala z perspektywy spojrzeć na wiele rzeczy. To prawda stara jak świat. Warto przeżyć okres żałoby po utracie ważnej dla nas relacji. Powinien być to okres samoakceptacji , osobistego rozwoju, zrozumienia, dlaczego związek się rozpadł. Wina zazwyczaj leży po dwóch stronach, choć zapewne nie w równym stopniu. Czasami brak uważności, zbytnie skupienie na sobie może być przyczyną rozpadu relacji.
Rozmowa dobra na wszystko.
Rozmowa bywa oczyszczająca, pozwala zrozumieć i wyjaśnić rozstanie. Ważne, by rozmówcy pohamowali emocje i szczerze opowiedzieli o tym, co czują. Taka sytuacja jest możliwa, choć wymaga dojrzałości byłych partnerów. Wzajemne oskarżenia mogą pogorszyć sytuację. Jeśli relacja jest definitywnie zakończona dobrze jest porozmawiać o tym, co się stałe. Utrzymanie pozytywnych relacji z byłym partnerem świadczy o nas dobrze.
Otaczaj się ludźmi.
Samotność nie sprzyja opanowaniu smutku po rozstaniu. Psychologowie podkreślają, że zachować równowagę pozwalają inni ludzie – przyjaciele, rodzice, znajomi. Spędzanie czasu z życzliwi osobami to antidotum na trudy codzienności. Być może w grupie przyjaciół znajdzie się ktoś bliski, z kim będzie można stworzyć nową relację.
Spędzaj czas aktywnie.
Osoba mająca pasje i zainteresowania, skoncentrowana na pracy szybciej dojdzie do siebie po rozstaniu. To niezwykle istotne, by zapomnieć o traumatycznych sytuacjach.
Żyjemy w czasach, w których mamy bardzo dużo możliwości komunikowania się, posiadamy setki znajomych na portalach społecznościowych i jednocześnie jesteśmy bardzo samotni.
Dawniej pary poznawały się głównie w szkole, w pracy i przez znajomych. Dzisiaj związki rodzą się coraz częściej z pomocą sieci. W Internecie znajdziemy liczne portale randkowe, które wydają się mieć bardzo atrakcyjną ofertę. Osoba, która po raz pierwszy wejdzie na taki darmowy czy płatny portal randkowy może być zachwycona. Portal stwarza złudzenie bardzo dużego wyboru. Poza tym oglądając pobieżnie różne profile osób mamy wrażenie, że wszyscy są tu tacy fajni, mimo, że samotni, więc i ja jestem fajny.
Pomimo, że największe portale mają po kilkaset tysięcy kandydatów duży wybór jest złudzeniem. Oczywiście łatwiej jest kogoś dopasować mieszkając w stolicy niż w dwutysięcznym miasteczku. Aby korzystać z portalu musimy się zarejestrować i stworzyć swój profil, najlepiej ze zdjęciem. Gdy chcemy znaleźć kogoś dla siebie wchodzimy do wyszukiwarki i określamy miasto, przedział wiekowy, stan cywilny. Możemy też wybrać wykształcenie, zainteresowania, kolor oczu. Jeśli jednak będziemy chcieli kryteria za bardzo zawęzić szybko okaże się, że nikt nam się nie wyświetli. Po wciśnięciu szukaj otrzymamy propozycje profili. Przeglądamy zdjęcia, czytamy opisy i gdy ktoś nam się podoba piszemy wiadomość.
Okazuje się, że część osób w ogóle nie odpowiada, bo są to profile martwe - tak wygląda to w szczególności na płatnych portalach randkowych, gdzie użytkownicy po prostu nie mają ochoty płacić i porzucili swoje konta. Inni odpowiadają, ale często są niegrzeczni albo wulgarni. Z jeszcze innymi dobrze się pisze i nagle, bez uprzedzenia przerywają konwersację. Z kolejnymi dobrze się pisze, a trwa to zbyt długo i okazuje się, że wcale nie chcą się poznać realnie. Mija, więc sporo czasu zanim trafi się na kogoś fajnego i poza się z nim na żywo. A wtedy bardzo często spotyka nasz rozczarowanie. Na portalach randkowych również można znaleźć swoją miłość, ale potrzeba do tego, podobnie jak w rzeczywistości, sporo wytrwałości i odrobiny szczęścia.
Protale randkowe są używane przez miliony użytkowników na świecie. W czasie pandemii ich popularność błyskawicznie wystrzeliła w górę. Cała masa osób zdecydowała się dołączyć do ich świata. Jeśli szukasz dla siebie drugiej połówki, koniecznie zainstaluj u siebie na telefonie aplikację, którą uważasz za najlepszą dla Ciebie. Dzięki temu zyskasz dostęp do całego grona interesujących osób szukających tego samego.
Większość osób przeniosła się na randkowanie online
Radnkowanie online jest zwyczajnie wygodniejsze, niż spotykanie się z ludźmi w barach czy innych miejscach publicznych. Nie wymaga żadnego zaangażowania czy ostrożności. Poza tym na wybieranie tej opcji ponad innymi bardzo mocno wpłynęła pandemia, która skutecznie utrudniła poszukiwania nawet największym fanom tradycyjnego uwodzenia. Portale randkowe pozwalają na poznanie nowych ludzi z całego świata bez wychodzenia z domu, co sprawiło, że decydowały się na nie nie tylko osoby szukające dla siebie partnera, ale także te żądne kontaktów z innymi po tygodniach spędzonych w pustym mieszkaniu.
Szukanie przez aplikacje daje więcej możliwości
Jeśli randkowałbyś tradycyjnie, prawdopodobnie miałbyś bardzo ograniczoną pulę osób, z którymi możesz się spotkać. Jeśli co tydzień przychodziłbyś do tego samego lokalu, po miesiącu znałbyś w nim już wszystkich. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku portali randkowych. Tam cały czas pojawiają się nowe osoby, a do tego jest ich tam naprawdę dużo. Zależnie od portalu, możesz poznawać osoby w swojej najbliższej okolicy albo w całej Polsce, czy nawet za jej granicami. To oznacza, że twoje poszukiwania nie ograniczą się tylko do osób, które przypadkowo odwiedziły tego samego wieczora ten sam bar.
To bezpieczny sposób na poznawanie nowych ludzi
Randkowanie online jest bardzo bezpieczne. Coraz więcej aplikacji stawia na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa swoim użytkownikom, niektóre nawet mówią Ci od razu, czy dana osoba jest przestępcą seksualnym, czy nie była za coś karana albo jak oceniają ją inne osoby. To bardzo pomocne narzędzia. Poza tym osoba, z którą piszesz, zna tylko twoje imię i to, jak wyglądasz. Tyle przeważnie nie wystarczy, żeby Cię wyśledzić, chyba że podajesz w opisie bardziej prywatne informacje. Jeśli ktoś Ci się nie spodoba, możesz go zwyczajnie zablokować i zupełnie się od niego odciąć, bez narażania się na większe ryzyko.