W dobie dzisiejszych czasów coraz częściej można zauważyć samotne osoby, którym brakuje bliskiego uczucia czy też stałego związku. Wiele osób próbujących na dobre zażegnać ten problem szuka rozmaitych sposobów na znalezienie partnera. Na ten moment jednym z popularniejszych sposobów, na nawiązanie bliskiej relacji z drugą osobą są randki przez internet. To właśnie portale randkowe i serwisy umożliwiają ich użytkownikom na prowadzenie flirtu online z każdego miejsca na Ziemi. Oznacza to, że zarówno osoby zapracowane, nieśmiałe czy też po prostu aspołeczne mają szansę na zbudowanie relacji, która im odpowiada.
Działanie portali randkowych
Wszelkiego rodzaju nowo powstałe portale randkowe mają na celu zebranie jak największej ilości użytkowników. Następnie to społeczność znajdująca na portalu osobiście już decyduje, z kim dokładnie chce nawiązać znajomości. Taka praktyka jest korzystna dla wszystkich stron. Zarówno dla właścicieli serwisu, jak i wszystkich singielek oraz singli. W ten sposób każdy użytkowników serwisów randkowych ma pełny wybór w kontekście wyboru osób do flirtu oraz wielu innych indywidualnych preferencji.
Randki internetowe w praktyce
Początki każdej osoby na portalu randkowym mogą być zupełnie czymś innym. Jedne osoby od razu będą chciały nawiązać znajomość internetową i spotkać się w rzeczywistości, natomiast inne osoby będą wolały przez jakiś czas poznać wszystkie funkcje portalu i zapoznać się z kilkoma osobami naraz. Oczywiście to, w jaki sposób będziemy traktować portale randkowe zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jak widać z doświadczenia innych osób, niektórzy użytkownicy szukają tylko i wyłącznie okazji do spotkania intymnego, natomiast kolejni chcą poznać osobę, z którą będą mogli stworzyć wieloletni związek do końca życia.
Czy randki online mogą być czymś poważniejszym?
Pytanie dotyczące traktowania osób z portali randkowych jest jednym z częstszych, które żądają nowi użytkownicy serwisów randkowych. W rzeczywistości należy zauważyć, że jak wszędzie, tak również i w serwisach randkowych znajdą się osoby o diametralnie innych poglądach, zamierzeniach i działaniach. Oznacza to, że konwersując z użytkownikami portali randkowych na pewno trafimy na osoby w pełni świadome i nastawione na poznanie ciekawej osoby, ale zapewne znajdą się również osoby, które chcą jedynie się dobrze bawić. Warto więc potraktować portale randkowe online w pełni poważnie, lecz z pewnym dystansem. Dzięki temu nie przegapimy okazji poznania naprawdę interesującej osoby, a w razie czego do wszystkich śmieszków będziemy podchodzić z dystansem i nie będziemy sobie nimi zaprzątać głowy.
W kontekście relacji damsko-męskich to na ten moment ciężko znaleźć w ogóle jakąkolwiek lepszą alternatywę niż portale randkowe dla samotnych osób. O tym, czy portale internetowe dla szukających miłości będą nam odpowiadać czy nie, zależy przede wszystkim od nas samych. Przede wszystkim warto już przed samą rejestracja w jakimkolwiek serwisie randkowym warto odpowiedzieć sobie na pytanie kogo szukamy i czego oczekujemy od nowej znajomości. Na pewno nie warto angażować się w każdą nową konwersację na portalu. Natomiast dzięki odpowiedziom na powyższe pytania będziemy mogli odrzucić wszelkie propozycje znajomości od osób, które pod jakimś względem nam nie odpowiadają.
Badania naukowe już dawno dowiodły, że osoby samotne są bardziej narażone na zapadanie na depresję. Wydawać by się mogło, że życie osób samotnych jest prostsze i mniej obciążone od życia rówieśników, którzy mają rodziny i całkiem inne problemy. Tymczasem praktyka pokazuje, że samotność prawie zawsze uniemożliwia szczęśliwe życie.
Czym jest depresja?
Depresja to bardzo groźna choroba, która objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem, płaczliwością, problemami ze snem i apetytem. Osoby dotknięte depresją nie mają w ogóle chęci do życia, tracą zainteresowanie rodziną, znajomymi oraz pasjami. To właśnie z powodu tej choroby osiągają niewiele, bo nie mogą znaleźć w sobie motywacji do działania. Na szczęście depresję można skutecznie leczyć z pomocą specjalistów i farmakologii.
Samotność-plaga dzisiejszych czasów
Problem samotności dotyka dzisiaj bardzo dużą część społeczeństwa. W tej grupie znajdują się nie tylko panny, kawalerowie czy wdowcy. Na samotność coraz częściej uskarżają się nastolatkowie oraz osoby posiadające małżonków oraz dzieci. Jak to się dzieje, że w tak nowoczesnych czasach, gdzie mamy tak wiele możliwości komunikacyjnych tak często bywamy samotni? Paradoksalnie rozwój nowoczesnych technologii staje się dzisiaj pułapką. Długie godziny spędzamy przed komputerem, konsolą czy smartfonem. Niby mamy w zasięgu ręki możliwość szybkiego kontaktu z innym, jednak coraz częściej są to kontakty powierzchowne i na odległość. Oduczyliśmy się spotkań na żywo, skupiamy się na pracy, dążeniu do sukcesu i zaczyna nam brakować czasu na zwykłe życie społeczne. Dawniej gdy potrzebowaliśmy pożyczyć sprzęt albo poradzić się szliśmy do sąsiada. Dzisiaj odpowiedzi na pytania znajdujemy w Internecie, a potrzebne przedmioty szybko kupujemy i nie potrzebujemy ich pożyczać.
Osoby samotne z wyboru
W dzisiejszych czasach rośnie także liczba osób samotnych z wyboru. W nowoczesnym języku nazywamy takich ludzi singlami. Mogą to być osoby w każdym wieku, które nie decydują się na bycie w związku, nie chcą też mieć dzieci. Zwykle ważniejsza jest dla nich praca, pasje czy podróże. W naszym społeczeństwie jest też wiele osób o nastawieniu introwertycznym, które nie szukają kontaktów na zewnątrz. Bardzo często pracują zdalnie a kontakty z innymi ograniczają do minimum. Okazuje się jednak, że życie w takim schemacie zwykle nie bywa szczęśliwe.
Dlaczego potrzebujemy innych ludzi do szczęścia?
Powiedzenie, które mówi o tym, że człowiek jest istotą społeczną jest jak najbardziej prawdziwe. Każdy z nas, chociaż w niewielkim stopniu potrzebuje innych ludzi. Sukcesy w pracy, pieniądze, podróże nie dają pełnej radości wtedy, gdy przeżywamy je samodzielnie. Każdy z nas potrzebuje wsparcia i poczucia bycia we wspólnocie. To właśnie dlatego długookresowa samotność często przemienia się w depresję. Teoretycznie, ktoś, kto jest sam jest wolny, ma wielkie możliwości i może robić co tylko zechce. W praktyce okazuje się często, że jednak nie może, bo brakuje mu chęci, motywacji i pewnej siły wewnętrznej, która pchała by go do przodu. Osoby samotne bardzo często dopada poczucie bezsensu. Gdy taki stan trwa, nie chce się działać, zdobywać nowych umiejętności bo człowiek wie, że nie ma dla kogo tego robić. Warto więc zawsze dbać o to, żeby w swoim otoczeniu mieć choćby bardzo wąskie grono bliskich osób. Troszczmy się o to, by być dla kogoś ważnym oraz samemu czuć się potrzebnym.
Stało się, po długich i ciekawych rozmowach decydujecie się na spotkanie w realu. Ekscytującemu oczekiwaniu na pierwsze spotkanie, często towarzyszy również niepokój. Zadajemy sobie wiele różnych pytań. A co jeśli mu/jej się nie spodobam? Co jeżeli przytrafi mi się jakaś gafa? A jeśli nie będziemy mieli o czym rozmawiać?
Stres przed pierwszą randką to normalna sprawa, w końcu każdy z nas chce wypaść jak najlepiej. Zdenerwowanie, nie jest niczym złym, choć łatwiej będzie nam prowadzić rozmowę, jeśli chociaż trochę się zrelaksujemy.
Wybór miejsca jest kluczowy. Jeśli macie wspólne pasje lub zainteresowania, dobór miejsca będzie prosty. Warto zadać sobie pytanie, czy chcemy spędzić czas aktywnie, w nietypowy sposób, np. na ściance wspinaczkowej, czy wolimy usiąść i spokojnie porozmawiać w restauracji. Wybór głośnego i zatłoczonego miejsca, jakim jest klub jest dość kiepski, ponieważ nie pozwoli Wam na swobodną rozmowę.
Uśmiech oraz miłe słowa pod adresem drugiej osoby pozwolą nam na przełamanie pierwszych lodów. Komplement z pewnością sprawi przyjemność drugiej osobie, zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie i pozwoli nam na rozpoczęcie spotkania od pozytywnego akcentu.
Przede wszystkim, skoro zdecydowaliście się na spotkanie, to znaczy, że do tej pory Wasza znajomość bardzo dobrze się rozwijała, więc nie należy z góry zakładać, że nie będziecie mieli o czym rozmawiać. Nawet jeśli trafi się chwila niezręcznej ciszy, możesz łatwo z niej wybrnąć, zadając neutralne pytania otwarte, czyli takie, które wymagają odpowiedzi bardziej rozwiniętej niż „tak” lub „nie”. Postaraj się zapamiętać zainteresowania osoby, z którą umówiłeś się na spotkanie i zapytaj o początki lub szczegóły związane z jej hobby. Ludzie lubią dzielić się swoją pasją, więc takie pytanie nie tylko ją lub jego ucieszy, ale także może stać się punktem wyjścia do rozmów na inne tematy.
Bardzo ważne jest, by starać się poznać drugą osobę, okazywać jej dużo zainteresowania na takich spotkaniach. Dobrze jest jednak znaleźć równowagę, tak by nie mówić przez całą randkę tylko o sobie, ale też nie zarzucić drugiej osoby dziesiątkami pytań. Niemniej jednak, jest kilka tematów, których lepiej nie poruszać na pierwszych spotkaniach. Zagadnienia takie jak poglądy polityczne, wyznaniowe czy zarobki, lepiej omijać. Należy też unikać rozmów o swoich byłych partnerach, szczególnie, gdy nie mamy nic dobrego do powiedzenia na ich temat. Warto też nastawić się pozytywnie, zarówno do siebie, jak i do otoczenia. Niegrzeczne komentarze dotyczące obsługi w restauracji czy też narzekanie na długą kolejkę do kasy w kinie, przedstawią nas w bardzo niekorzystnym świetle.
Należy również pamiętać o podstawach. Spóźnienie, niechlujny lub wulgarny strój, źle o nas świadczą. Najważniejsze to myśleć pozytywnie i nastawić się na miłe spędzenie tego czasu, a nawet jeśli znajomość nie rozwinie się poważniej, będziemy to spotkanie mile wspominać.