Tak to już jest, że kryzysowe sytuacje, większe lub mniejsze niepowodzenia, są często najlepszym testem przyjaźni. To w przysłowiowej biedzie jesteśmy w stanie stwierdzić, a właściwie przekonać się, na kogo tak naprawdę możemy liczyć. I czy rzeczywiście są to ci, których dotychczas nazywaliśmy przyjaciółmi?
Czasem bowiem okazuje się, że po prostu mylimy się w tej kwestii... A to, co w naszym mniemaniu jest prawdziwe, głębokie i niezmienne, tak naprawdę okazuje się być dość iluzoryczne, kruche i zależne od wielu czynników. Na przykład od tego, czy dobrze nam się wiedzie.
Sukces, powodzenie, pieniądze, działają bowiem niczym towarzyski magnes. I na odwrót - porażki, potknięcia, problemy, mogą niekiedy przybierać znamiona dżumy czy też trądu. W każdym razie działanie jest podobne - ludzie w takich sytuacjach odwracają się od siebie, unikają się nawzajem. Dosłownie i w przenośni chcą uciec jak najdalej od czegoś niewygodnego, nieprzyjemnego, czegoś, wobec czego są bezradni. Smutna to prawda, ale nierzadko zdarza się, że tak właśnie ludzka psychika funkcjonuje, takie są powszechne zachowania i reakcje. Takich też możemy mieć tzw. przyjaciół - tylko na te dobre dni...
Latami możemy żyć w słodkiej ułudzie i błogim poczuciu szczęścia, myśląc, że otaczają nas ludzie szczerzy, życzliwi, lojalni. Jest tak do momentu, gdy wydarzy się coś niepomyślnego. Wówczas życie w brutalny sposób weryfikuje nasze idylliczne wyobrażenia o przyjaźni. Niestety, ta weryfikacja często nie wypada najlepiej i kończy się rozczarowaniem. Na ogół kończy się też wtedy sama przyjaźń...
Okazuje się jednak, że do tego, by doszło do katastrofy w przyjacielskich relacjach, czasem nie potrzeba jakichś spektakularnych wydarzeń. Bywa, że wystarczy upływ czasu i odległość, by najpierw rozluźnić, a następnie niemal całkowicie zniszczyć niegdyś tak - wydawałoby się - mocne przyjacielskie więzi...
Tak zwyczajnie. Po prostu. Niemal niezauważalnie.
Nie bez przyczyny przecież mówi się, że przyjaźń jest niczym piękny, pełen różnokolorowych, pachnących kwiatów ogród, o który trzeba należycie dbać. Jeśli oczywiście zależy nam, by zachować to piękno na dłużej...
Naprawdę dobrze jest mieć na każdym etapie życia kogoś, z kim swobodnie się rozmawia, kogoś, w czyim towarzystwie świetnie się czujemy, na kim możemy polegać. Kogoś bliskiego po prostu.
Zmieniamy się, dojrzewamy, przemieszczamy się z miejsca na miejsce. Zmieniają się także ludzie wokół nas. W miejsce tych, którzy kiedyś byli dla nas bardzo ważni, pojawiają inni. Niby normalna kolej rzeczy. Często tak właśnie bywa. A jednak zdarzają się takie przyjaźnie, które są w stanie przetrwać wszystko - nic nie może ich zniszczyć. Ani odległość w czasie, ani też w przestrzeni. Wręcz przeciwnie, to nawet cementuje, umacnia przyjaźń. I to jest piękne, wyjątkowe, w takiej wieloletniej relacji bratnich dusz jest prawdziwa magia i niepowtarzalny urok.
Bo czyż nie cudownie jest spotkać się po latach, przegadać pół nocy przy butelce dobrego wina i w trakcie tej rozmowy usłyszeć od przyjaciela: mam wrażenie, że rozmawialiśmy wczoraj, nic się nie zmieniło, tak samo dobrze się rozumiemy - tak, jak kiedyś, jak zawsze...
Bycie w szczęśliwym i satysfakcjonującym związku jest marzeniem wielu osób. Niektórym wydaje się, że jest to bardzo proste, bo wystarczy tylko spotkać na swojej drodze właściwą osobę. Okazuje się jednak, że samo wejście w związek z kimś wyjątkowym nie gwarantuje szczęścia na długie lata. O każdą relację trzeba dbać i włożyć w nią odpowiednią ilość starań.
Podstawą jest porozumienie
Aby stworzyć dobrą relację trzeba bardzo dbać o właściwą komunikację. Jest sprawą oczywistą, że starać muszą się obydwie strony. Warto więc zacząć poznawanie siebie od długich i szczerych rozmów. Partnerzy muszą się nauczyć ze sobą otwarcie rozmawiać. Trzeba jasno komunikować swoje potrzeby i równie jasno wyznaczać granice. Aby rozmowy były naprawdę udane musi im towarzyszyć zaufanie. Gdy partnerzy potrafią otworzyć się na siebie mają szansę zbudować głęboką więź. Podstawą głębokiej relacji miłosnej musi być przyjaźń. By czuć się bezpiecznie w związku trzeba mieć pewność, że zawsze można liczyć na pomoc i zrozumienie drugiej strony. Z przyjaźnią nierozerwalnie łączy się także wzajemny szacunek.
Podobne podejście do życia
Osoby, które tworzą ze sobą związek powinny rozmawiać o swoich poglądach ale także i o celach życiowych. Należy jasno sobie mówić, co dla kogo jest ważne. Tylko osoby, które wyznają podobne priorytety mają szansę stworzyć długotrwałą relację. Chodzi o to, by mieć podobne dążenia życiowe, co oczywiście nie wyklucza osobistych ambicji każdej ze stron.
Pełne zaufanie
Głęboki związek to taki, gdzie partnerzy są siebie pewni. Każde z nich może oddzielnie umówić się z własnymi znajomymi czy w pojedynkę wyjechać na urlop. Tak dzieje się wtedy, gdy partnerzy są siebie pewni. Niestety w wielu związkach i małżeństwach mają miejsce próby ograniczania kontaktów z rodziną czy znajomymi. Zdarzają się partnerzy na tyle zaborczy, że na wszystkie spotkania towarzyskie chodzą ze swoją połówką, bo tak bardzo potrzebują ją kontrolować. Często bywa to nazywane przezornością, jednak nie wróży to nic dobrego. Jeśli kogoś kochamy to ufamy mu i dajemy mu wolność.
Coraz więcej osób sięga po portale randkowe z nadzieją, że znajdzie na nich miłość swojego życia, jednak im dłużej siedzimy na wybranych przez siebie platformach, tym bardziej zdajemy się tracić wiarę w nasze szczęśliwe zakończenie. Czasami powodem takiego stanu rzeczy jest faktyczny brak odpowiednich partnerów czy partnerek, ale przeważnie to my i nasze starania wystarczą, żebyśmy stracili wiele naszych szans.
1. Nie potrafisz wciągnąć nikogo w rozmowę
Przeważnie problemem na portalu randkowym jest rozmowa, szczególnie w pierwszych dniach znajomości. Sporo osób nie wie do końca, w jaki sposób może rozmawiać z osobami poznanymi przez internet. W wielu przypadkach chamski podryw jest raczej odstraszający i prowokują nas do zablokowania osoby, która do nas pisze, nie mówiąc już o wiadomościach z bardzo mocnym podtekstem seksualnym. Jeśli masz problem ze wciągnięciem kogoś w rozmowę albo ta druga osoba robi wszystko, żeby jak najmniej z Tobą rozmawiać, na pewno będziesz miał problem z nawiązaniem dłuższej relacji.
2. Przeskakujesz z kwiatka na kwiatek
Wiele portali randkowych podsuwa nam cały czas nowych użytkowników, przez co wielu z nas ciężko jest się skupić na nawiązywaniu poważnej relacji tylko z jedną osobą. Często kiedy pojawia się okazja do nawiązania relacji z bardziej atrakcyjną osobą albo taką, która wyraźnie jest zainteresowana rozmową z nami, nie mamy żadnego problemu z porzuceniem naszej poprzedniej partnerki rozmowy. Po czasie jednak i tu tematy nam się kończą, a portal podsuwa nam kogoś nowego. W rezultacie każda nowo poznana osoba jest dla nas pretekstem do zakończenia znajomości, gdy tylko wymaga ona od nas trochę więcej inicjatywy.
3. Unikasz spotkań na żywo
Strach przed przeniesieniem relacji do prawdziwego świata jest jak najbardziej uzasadniony, często jednak znacznie utrudnia nam rozpoczęcie kolejnego etapu, który kierowałby nas do związku. Jeśli wiesz, że możliwość zobaczenia się z kimś poznanym przez portal randkowy wzbudza w Tobie raczej strach, niż ekscytację, to oznaka, że być może taki model randkowania nie jest dla Ciebie. Nie uda Ci się z nikim rozpocząć poważnej relacji, jeśli nie poznasz bliżej tej osoby, a przez pisanie wiadomości raczej się to nie stanie. Jej aparycja, mowa ciała i zapach to elementy, które musisz poznać, zanim zdecydujesz, czy związek ma sens.
4. Twój profil przyciąga niewłaściwe osoby
Czasami twój profil i sposób, w jaki uzupełniasz opis przyciąga do Ciebie niewłaściwe osoby. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ale mężczyźni też może to spotykać. Być może płeć przeciwna uznaje twój strój za wyzywający albo w tle masz jakiś element, który może oznaczać, że jesteś wyjątkowo bogaty, ale Ty tego nie zauważyłeś. Takie zdjęcia raczej zamieszcza się, żeby przyciągnąć do siebie osoby o konkretnych zainteresowaniach, na przykład szukających kogoś na jedną noc albo sponsora. Jeśli często odzywają się do Ciebie osoby, które do Ciebie nie pasują, to pewny znak, że czas przeredagować cały swój profil.
5. Nie potrafisz zaangażować się w internetową znajomość
Problem może być z samym faktem, że poznajesz ludzi przez internet. Wiele osób nie jest w stanie traktować znajomości z portali randkowych jako realnej szansy na stworzenie prawdziwego związku. Brak zaangażowania z naszej strony może być odbierany jako niechęć do kontynuowania znajomości i bardzo często właśnie tak jest. Jeśli internetowe znajomości zawsze są dla nas tylko przelotne i przeważnie nie wychodzą poza przestrzeń wirtualną, to nie znajdziemy sobie w ten sposób partnerki, a co dopiero miłości naszego życia. Bez zaangażowania nie uda nam się zbudować niczego i warto o tym pamiętać, zakładając sobie konto.