Nie od dzisiaj wiadomo, że we dwoje żyje się łatwiej i przyjemniej. Prawie każdy, więc z nas pragnie znaleźć wymarzonego partnera i stworzyć z nim udany, harmonijny związek.
Prawidłowy dobór partnera
O szczęściu w związku decydujemy już na etapie poszukiwania drugiej połowy. To właśnie od tego, czy wybierzemy dobrze zależy czy będziemy w przyszłości szczęśliwi. Najczęstsze błędy polegają na tym, że próbujemy spełniać oczekiwania otoczenia zamiast własnych. Wybieramy, więc partnerów pod presją rodziny i znajomych. Kolejny bardzo często występujący błąd to decydowanie się na związek z osobą, która nie do końca nam odpowiada. Wbrew pozorom również w dzisiejszych czasach funkcjonuje dużo związków opartych wyłącznie na przyjaźni, gdzie nigdy nie było uczucia zakochania. W najgorszej sytuacji są osoby cierpiące na niską samoocenę. To właśnie one zwykle w obawie przed samotnością decydują się na partnera, który nie jest tym wymarzonym.
Spędzajcie ze sobą dużo czasu
Aby związek był trwały i mocny trzeba spędzać ze sobą dużo czasu. Niezmiernie ważna jest także, jakość tego czasu. Warto starać się robić razem rzeczy różnorodne a więc wypady na miasto, wyjazdy turystyczne, zakupy, pobyt na działce, wspólna praca przy remoncie, wyjścia do siłowni czy udział w warsztatach. Dobrze jest także część tego wspólnego czasu spędzać w szerszym gronie a więc zapraszać do siebie pary innych przyjaciół.
Głębokie zainteresowanie partnerem
Jedna z podstawowych potrzeb, którą można realizować będąc w związku to bezpieczeństwo i czucie się dla kogoś ważnym. Każdy z nas w swoim życiu potrzebuje czuć się kochany i potrzebny. Żywo interesuj się wiec sprawami partnera a szczególnie jego problemami i zawsze staraj się pomagać je rozwiązać.
Inspirujcie siebie nawzajem
W związki wchodzimy między innymi, dlatego, że chcemy mieć kogoś, od kogo będziemy się mogli uczyć czegoś nowego. Pary powinny inspirować i motywować się wzajemnie. Dotyczy to przykładowo życia zawodowego. Jeśli partnerka marzy o własnej firmie a brakuje jej wiary w siebie partner powinien ją namawiać do jej otwarcia. Gdy dbamy o szczęście i spełnienie drugiej strony to i związek staje się lepszy. Partnerzy powinni wzajemnie popychać się do przodu, pomagać sobie w rozwoju.
Szczera rozmowa podstawą dobrego związku
W każdy związku zdarzają się kłótnie i to jest rzecz normalna. Ważne jest, aby nie przekraczać pewnych granic i nie stosować taktyki cichych dni. Tutaj zawsze potrzebna jest szczera rozmowa. Mówmy sobie, wprost co nas boli, jakie mamy oczekiwania. Szczególnie kobiety powinny sobie taką radę wziąć do serca, bo panowie z natury nie są domyślni i pewnych rzeczy mogą nie widzieć.
Dbajcie o swoją atrakcyjność
Gdy związek trwa długo wiele par wpada w pułapkę codzienności. Chodzenie po domu w starych ubraniach czy w nieumytych włosach w obecności partnera nie jest dobrym pomysłem. To, że się nie krępujemy już siebie nawzajem nie oznacza, że możemy przestać o siebie dbać. Dotyczy to również rozwoju intelektualnego. Jeśli ktoś zaniedba siebie w tej dziedzinie z czasem może stać się nudny dla partnera, bo będzie brakowało nowych tematów do rozmów. Zawsze trzeba dbać o temperaturę uczuć w związku. Nawet po latach mile widziane są kwiaty bez okazji, prezent niespodzianka na rocznicę ślubu czy gorące wyznania miłości w zwykły szary dzień.
Nie od dzisiaj wiadomo, że optymistom żyje się dużo łatwiej. Nasze codzienne życie obfituje w problemy, niedogodności i przeszkody. Często może nam się mylnie wydawać, że to właśnie my mamy najgorzej a wszyscy inni mają łatwiej i żyją sobie szczęśliwie. W praktyce tak nie jest, bo codzienność bywa podobnie uciążliwa dla wszystkich. Postawa optymistyczna jest jednocześnie tą najbardziej godną polecenia. Od tego jak podchodzimy do problemów zależy jakie osiągniemy efekty. Załóżmy, że dana osoba od dłuższego czasu ma bóle brzucha. Pesymista będzie cierpiał w samotności i niczego nie zrobi bo uważa, że lekarze są do niczego, nic nie poradzą na jego dolegliwość i tylko straci czas. Taka osoba będzie więc nadal męczyć się z nierozwiązanym problemem a jego frustracja będzie narastać. Z kolei optymista jak najszybciej pójdzie po poradę bo wie, że problemy trzeba rozwiązywać i wierzy w pomyślny finał. Lekarz widząc pozytywnie nastawionego pacjenta z pewnością będzie bardziej skłonny mu pomóc i bardzo możliwe, że problem rozwiążę jedna wizyta w aptece. Tak jest ze wszystkimi innymi sprawami. Gdy spotykają nas problemy nie możemy się załamywać bo to nam nic nie daje. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś rozwiązać działamy w myśl zasady "rób tyle ile możesz". Ważne jest żeby w ogóle działać i wierzyć w to, że będzie lepiej.
Zaufanie to cienka nić, łącząca ludzi. Bez zaufania nie można mówić o żadnej relacji, jednak niełatwo jest je zdobyć. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba być wiarygodnym. Fałszywe wrażenie, szczególnie na początku znajomości sprawi, że bardzo trudno będzie nam zdobyć ufność drugiego człowieka.
Bardzo ważne jest również okazywanie szacunku drugiemu człowiekowi. Arogancja i lekceważenie osłabia naszą wiarygodność w oczach innych, trzeba więc pamiętać o trosce i zwykłym zainteresowaniu człowiekiem, jeśli chcemy zdobyć jego szczere zaufanie. Każdy z nas popełnia błędy, jeśli jednak chcemy być godni zaufania, musimy te błędy naprawiać, szczególnie jeśli dotyczą one bezpośrednio drugiego człowieka. Czasami wystarczy jedynie przeprosić i żałować, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż oszukiwanie kogoś i samego siebie, że nic się nie stało. Bardzo częstym błędem, jaki popełniamy jest obiecywanie więcej, niż jesteśmy w stanie zrobić. To bardzo osłabia zaufanie. Nie warto obiecywać komuś tego, czego nie będziemy w stanie mu dać. W znacznie lepszym świetle postawi nas zrobienie dla kogoś czegoś, czego nie obiecywaliśmy i czego druga osoba się nie spodziewała.
Powierzone zadania i złożone obietnice nie mogą zostać przez nas w żaden sposób zaniedbane, jeśli tylko chcemy zdobyć czyjeś zaufanie. Osoba godna zaufania to osoba, która umie nie tylko mówić, ale też słuchać. To bardzo ważna i ceniona umiejętność. Najważniejsze jednak jest.. zaufanie. Nikt nie zaufa osobie, która sama jest nieufna. Zaufamy drugiej osobie i okażmy jej to. To zdecydowanie najlepszy sposób na zdobycie ufności i zbudowanie trwałej, głębokiej relacji z drugim człowiekiem.