W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi korzysta z internetu jako sposobu na poznanie nowych osób. Randki online stały się popularne, jednakże, takie spotkania niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego dzisiaj przedstawiam kilka porad, jak bezpiecznie randkować w internecie.
Nie udostępniaj zbyt wielu informacji osobistych
Podczas randek online staraj się nie udostępniać zbyt wielu informacji osobistych, takich jak numer telefonu, adres zamieszkania czy miejsce pracy. Nieznajomi mogą wykorzystać te informacje w nieodpowiedni sposób.
Bądź ostrożny z wiadomościami
Otrzymując wiadomość od nieznajomego, zachowaj ostrożność. Nie klikaj w linki, które nie są wiarygodne lub podejrzane. Nie udzielaj także informacji o sobie, jeśli nie jesteś pewny, kto jest odbiorcą Twojej wiadomości.
Spotkaj się w bezpiecznym miejscu
Jeśli zdecydujesz się na spotkanie z osobą poznaną online, wybierz bezpieczne miejsce, takie jak kawiarnia, restauracja czy park. Unikaj miejsc zbyt odległych i słabo oświetlonych. Zawsze poinformuj kogoś o swoim planie spotkania z nieznajomym.
Użyj swojego instynktu
Twój instynkt może pomóc Ci uniknąć niebezpieczeństwa. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane lub niewłaściwe, nie ryzykuj. Staraj się słuchać swojego ciała i nie ignoruj swojego intuicyjnego odczucia.
Bądź ostrożny z alkoholem
Alkohol może wpłynąć na Twoją zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Unikaj nadmiernego picia alkoholu, zwłaszcza na pierwszej randce. Zachowaj umiar i kontroluj ilość wypitego alkoholu.
Nie daj się naciągnąć na oszustwa
Randki online mogą być ryzykowne, gdyż nieznajomi często próbują naciągnąć na oszustwa. Bądź ostrożny w przypadku prośby o pieniądze lub innych nieodpowiednich żądań. Zawsze sprawdzaj, czy osoba, którą poznajesz, jest rzeczywiście tą, za którą się podaje.
Ludzie nieraz zadają sobie pytanie, czy w naszym nowoczesnym, ciągle przyśpieszającym świecie jest miejsce na miłość. Na taką prawdziwą, romantyczną i dozgonną, rodem z filmów, czy dzieł literackich, jakie przeszły do kanonu lektur obowiązkowych. A może pytanie należy sformułować zupełnie inaczej, a mianowicie: „Czy miłość romantyczna istniej?”. Tutaj u niektórych pojawi się nuta niepokoju. Ktoś zapyta: „Ale jak to? Przecież od lat tworzę udany związek oparty na miłości”. Jednak znajdą się i tacy, których życie nieprzyjemnie doświadczyło. Być może kogoś nurtuje kwestia zasadności stwierdzenia, że miłość jest podstawą związku. Rzec można jedno – ten niezwykle subtelny temat można rozpatrywać na wiele sposobów i pewnie każdy z nich zawiera w sobie jakieś akceptowalne szerzej uzasadnienie.
Miłość to nie uczucie, czyli o odnajdywaniu ponadromantycznych powiązań
Miłość jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Każdy pragnie być akceptowany i – najogólniej rzecz ujmując – dla kogoś ważny. Świadomość, że mamy kogoś, kto zawsze na nas czeka, wspiera oraz stawia na szczycie hierarchii życiowych priorytetów, stanowi motywację do podejmowania działań, a także do pracy nad samym sobą. Dotychczas powstało wiele definicji miłości, tworzonych głównie przez psychologów, filozofów, czy teologów. Choć posiadają one elementy wspólne, żadna nie jest tą – można powiedzieć - powszechnie obowiązującą. Nie ma jednego wytłumaczenia i sprecyzowania całego szeregu zachowań, motywów i odczuć, jakie towarzyszą stanowi określanemu mianem miłości. Zawarte wyżej, nieco kontrowersyjne stwierdzenie „miłość to nie uczucie”, również ma swoje uzasadnienie. Odwołamy się w tym miejscu do słów dra hab. Bartłomieja Dobroczyńskiego, związanego zawodowo z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wskazuje on, że uczucia ze swej definicji są czymś krótkotrwałym. Miłość jego zdaniem jest stanem bliższym woli, aniżeli uczuciu, wymagającym zaistnienia i zaangażowania wielu różnych procesów psychologicznych, przy równoczesnym wspomaganiu ze strony intelektualnej. Można ją porównać do dbania o ogród – potrzeba do tego poświęcenia, czasu, samodyscypliny, powtarzalności pewnych zabiegów, a nawet specjalnego rozkładu zajęć i czasem bolesnych rezygnacji z pewnych rzeczy. Jest to więc coś bardzo złożonego.
Często słyszymy, że między dwojgiem ludźmi musi być chemia. Stwierdzenie to przeniknęło do języka potocznego ze świata nauki. Ktoś na sam widok lub zapach drugiej osoby doznaje euforycznych stanów, przypominających te po zażyciu alkoholu lub środków odurzających. Istnienie takiej „chemii” można nawet sprawdzić za pomocą przyrządów mierzących parametry fizjologiczne – synchronizują się oddechy i rytmy serca. Wszystko to ma podłoże ewolucyjne. Powyższe czynniki wskazują na swego rodzaju seksualno-rozrodcze dopasowanie. Wszystko to często łączy się z niemal bezkrytycznym postrzeganiem partnera i trwa dwa, góra cztery lata. Po tym czasie ktoś nagle orientuje się, że porywająca spontaniczność tak naprawdę jest brakiem chęci życiowej stabilizacji, a uroczy śmiech w rzeczywistości przypomina rechot. Psychologowie uznaliby, że te minione lata były czasem na znalezienie nowych, stabilnych powiązań między osobami, zbudowanie odpowiedniej więzi i wewnętrzne wyrażenie zgodny na „bycie razem”. Związek musi przejść na wyższy poziom, stać się swego rodzaju instytucją. Dwoje ludzi zaczynają łączyć interesy i problemy dnia codziennego – zakup domu lub mieszkania, wybór sprzętów, kredyt, planowanie urlopu itd. Niektóre pary nie wytrzymują tej próby.
Miłość to za mało – tajemnice szczęśliwego związku
Czy sama miłość wystarczy, aby wieść szczęśliwe życie w udanym związku? Danielle B. Grossman, kalifornijska psychoterapeutka specjalizująca się w terapii rodzin oraz par stworzyła długą listę emocjonalnych umiejętności, jakie jej zdaniem są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania związku. Po pierwsze istotne jest rozpoznawanie emocji odczuwanych przez partnera w danej chwili, a także nazywanie i bezpośrednie komunikowanie swoich emocji. Maskowanie, tłumienie w sobie, albo oczekiwanie, że druga osoba odgadnie co nas dręczy, nie jest właściwym działaniem. Tak samo istotne jest radzenie sobie z emocjami w taki sposób, aby nie dopuścić do ich destruktywnego wpływu na partnera. Ciągłe odreagowywanie lub zwracanie się do drugiej osoby bez należnego jej szacunku, jest niedopuszczalne. Tak samo jak nieumiejętność przyjmowania odpowiedzialności na swoje czyny i nieprzepraszanie za nie. Kolejna kwestia to zdolność śmiania się z siebie i spojrzenia na wszystko ze zdrowym dystansem. Niezastąpiona jest też umiejętność przyjmowania słusznej krytyki, bez zaprzeczania, czy stosowania takich taktyk jak obwinianie i zastraszanie. Co jeszcze jest ważne? Dalej amerykańska badaczka wskazuje na następujące aspekty:
- stawianie granic mając na uwadze swoje zdrowie fizyczne i psychiczne
- umiejętność samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie; brak uzależnienia od partnera.
- akceptacja opinii i przekonań partnera, odmiennych od naszych; akceptowanie różnic między nami a partnerem.
- brak chęci do kontroli partnera i stosowania szantażu emocjonalnego.
Na koniec wskazuje na umiejętność akceptacji nudy i prozy życia, a także ujemnych cech charakteru partnera, czy tego, że nie zawsze będziemy zrozumiani. Cenne jest skoncentrowanie się na tym co jest, a nie rozpamiętywanie tego co było. Trzeba też pogodzić się ze świadomością, że każdy wybór ma swoje plusy i minusy, z którymi nieraz przyjdzie nam się mierzyć do końca życia.
Każda kobieta jest inna i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale istnieją pewne uniwersalne zasady, które mogą pomóc Ci w zwróceniu uwagi i zachęceniu kobiety do odpowiedzi na Twoją wiadomość na portalu randkowym. Oto kilka wskazówek:
Spersonalizuj swoją wiadomość
Zamiast wysyłać masowe wiadomości, skup się na konkretnym profilu kobiety i odnieś się do czegoś, co przyciągnęło Twoją uwagę. Na przykład, możesz napisać, że podoba Ci się jej pasja do podróży i zapytać, czy była już w jakimś ciekawym miejscu.
Zainteresuj ją swoją osobowością
Przedstaw się w ciekawy sposób i pokaż swoją osobowość. Zadaj jej pytania, które pozwolą Ci poznać ją lepiej i jednocześnie dać jej możliwość pokazania siebie. Przykładowo, możesz spytać, jakie książki czyta, a następnie podzielić się swoimi ulubionymi tytułami.
Unikaj pustych komplementów
Kobiety słyszą wiele pustych komplementów i zwykle nie traktują ich poważnie. Zamiast tego, zwróć uwagę na coś bardziej konkretnego i interesującego. Na przykład, możesz pochwalić jej zdolności językowe i spytać, czy uczyła się jakiegoś języka obcego.
Bądź szczery i autentyczny
Nie próbuj być kimś, kim nie jesteś. Bądź szczery i autentyczny w swojej wiadomości, a kobieta poczuje, że rozmawia z prawdziwym człowiekiem, a nie z udawanym. Pokaż jej, że jesteś zainteresowany nią jako osobą, a nie tylko jej wyglądem.
Wykaż się humorem
Humor jest dobrym sposobem na złamanie lodów i nawiązanie kontaktu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać i nie używać żartów, które mogą być obraźliwe lub nieodpowiednie. Zamiast tego, spróbuj pomyśleć o czymś zabawnym i niewinnym, co może wywołać uśmiech na twarzy kobiety.
Pamiętaj, żeby być cierpliwym i nie oczekiwać natychmiastowej odpowiedzi. Kobiety otrzymują wiele wiadomości na portalach randkowych i mogą potrzebować czasu, żeby przejrzeć je wszystkie i odpowiedzieć. Ważne jest też, aby szanować ich prywatność i granice.