Nie od dzisiaj wiadomo, że we dwoje żyje się łatwiej i przyjemniej. Prawie każdy, więc z nas pragnie znaleźć wymarzonego partnera i stworzyć z nim udany, harmonijny związek.
Prawidłowy dobór partnera
O szczęściu w związku decydujemy już na etapie poszukiwania drugiej połowy. To właśnie od tego, czy wybierzemy dobrze zależy czy będziemy w przyszłości szczęśliwi. Najczęstsze błędy polegają na tym, że próbujemy spełniać oczekiwania otoczenia zamiast własnych. Wybieramy, więc partnerów pod presją rodziny i znajomych. Kolejny bardzo często występujący błąd to decydowanie się na związek z osobą, która nie do końca nam odpowiada. Wbrew pozorom również w dzisiejszych czasach funkcjonuje dużo związków opartych wyłącznie na przyjaźni, gdzie nigdy nie było uczucia zakochania. W najgorszej sytuacji są osoby cierpiące na niską samoocenę. To właśnie one zwykle w obawie przed samotnością decydują się na partnera, który nie jest tym wymarzonym.
Spędzajcie ze sobą dużo czasu
Aby związek był trwały i mocny trzeba spędzać ze sobą dużo czasu. Niezmiernie ważna jest także, jakość tego czasu. Warto starać się robić razem rzeczy różnorodne a więc wypady na miasto, wyjazdy turystyczne, zakupy, pobyt na działce, wspólna praca przy remoncie, wyjścia do siłowni czy udział w warsztatach. Dobrze jest także część tego wspólnego czasu spędzać w szerszym gronie a więc zapraszać do siebie pary innych przyjaciół.
Głębokie zainteresowanie partnerem
Jedna z podstawowych potrzeb, którą można realizować będąc w związku to bezpieczeństwo i czucie się dla kogoś ważnym. Każdy z nas w swoim życiu potrzebuje czuć się kochany i potrzebny. Żywo interesuj się wiec sprawami partnera a szczególnie jego problemami i zawsze staraj się pomagać je rozwiązać.
Inspirujcie siebie nawzajem
W związki wchodzimy między innymi, dlatego, że chcemy mieć kogoś, od kogo będziemy się mogli uczyć czegoś nowego. Pary powinny inspirować i motywować się wzajemnie. Dotyczy to przykładowo życia zawodowego. Jeśli partnerka marzy o własnej firmie a brakuje jej wiary w siebie partner powinien ją namawiać do jej otwarcia. Gdy dbamy o szczęście i spełnienie drugiej strony to i związek staje się lepszy. Partnerzy powinni wzajemnie popychać się do przodu, pomagać sobie w rozwoju.
Szczera rozmowa podstawą dobrego związku
W każdy związku zdarzają się kłótnie i to jest rzecz normalna. Ważne jest, aby nie przekraczać pewnych granic i nie stosować taktyki cichych dni. Tutaj zawsze potrzebna jest szczera rozmowa. Mówmy sobie, wprost co nas boli, jakie mamy oczekiwania. Szczególnie kobiety powinny sobie taką radę wziąć do serca, bo panowie z natury nie są domyślni i pewnych rzeczy mogą nie widzieć.
Dbajcie o swoją atrakcyjność
Gdy związek trwa długo wiele par wpada w pułapkę codzienności. Chodzenie po domu w starych ubraniach czy w nieumytych włosach w obecności partnera nie jest dobrym pomysłem. To, że się nie krępujemy już siebie nawzajem nie oznacza, że możemy przestać o siebie dbać. Dotyczy to również rozwoju intelektualnego. Jeśli ktoś zaniedba siebie w tej dziedzinie z czasem może stać się nudny dla partnera, bo będzie brakowało nowych tematów do rozmów. Zawsze trzeba dbać o temperaturę uczuć w związku. Nawet po latach mile widziane są kwiaty bez okazji, prezent niespodzianka na rocznicę ślubu czy gorące wyznania miłości w zwykły szary dzień.
Nie jest łatwo stworzyć szczęśliwy i trwały związek. Pierwsze miesiące bycia razem z reguły są pełne przyjemności i uniesień. Pary bardzo często ulegają przeświadczeniu, że ich związek jest już bardzo mocny i trwały przez co przestają dbać o siebie nawzajem. Jest kilka typowych i często powtarzanych błędów, które sprawiają, że udane z pozoru związki szybko się rozpadają.
Myślenie głównie o sobie
Dużym problemem w związkach, zwłaszcza na początku ich trwania jest egoizm jednej ze stron. Nie wszyscy potrafią tak od razu przestawić się na tryb „my” zamiast „ja”. Tymczasem jeśli ktoś chce tworzyć szczęśliwy związek musi jak najszybciej zrozumieć, że teraz jest jedną drużyną z partnerem. Oznacza to, że trzeba brać go pod uwagę przy podejmowaniu ważniejszych decyzji i planowaniu swojego czasu. Każda ze stron zanim weszła w związek miała swoje osobiste marzenia jednak teraz przychodzi czas na ich zweryfikowanie. Jeśli ktoś marzył o pracy za granicą a druga strona nie zgadza się na rozłąkę to należy sobie szczerze odpowiedzieć, na pytanie, co jest dla nas ważniejsze.
Niedocenianie partnera
Gdy wybieramy daną osobę na swojego partnera z reguły widzimy głównie jego zalety. Z czasem coraz wyraźniej ukazują nam się także jego wady. Bycie z kimś w związku oznacza jednak akceptację słabszych stron drugiej osoby i szacunek do niej pomimo wad. Jeśli więc ktoś stale krytykuje, poucza partnera albo co gorsze wzbudza w nim poczucie winy to jest to prosta droga do rozpadu związku.
Wspominanie byłych partnerów
Mówienie o były partnerach to bardzo zły nawyk. Takie historie najlepiej jest zostawić w przeszłości. Niestety wiele kobiet ma zwyczaj porównywać obecnego partnera do mężczyzn, z którymi były związane w przeszłości. Jeśli ma to charakter wypominania, że tamten robił coś lepiej to bardzo źle wróży. Równie często jest tak, że partnerzy bywają zazdrośni o dawnych partnerów szczególnie wtedy, gdy kontakt z nimi jest ciągle utrzymywany. Należy zrezygnować ze spotkań czy telefonów zawsze wtedy, gdy obecny partner nie jest w stanie tego zaakceptować.
Rutyna
Rutyna stała się zabójcą już niejednego związku a wpaść w nią bardzo łatwo. O rutynie mówimy przede wszystkim wtedy, gdy wspólne dni są bardzo podobne do siebie a para spędza czas głównie w domu. W miarę trwania związku coraz łatwiej jest w taką rutynę wpaść, bo wiemy już o sobie prawie wszystko, coraz trudniej o ciekawe tematy i zaskakiwanie siebie nawzajem. Rutyna jest jednak najbardziej groźna wtedy, gdy zwyczajnie nam się już nic nie chce. Nie dbamy o ciekawe spędzenie czasu, nie ubieramy się ładnie dla partnera albo mało interesujemy się jego sprawami. Partnerzy powinni zawsze troszczyć się o to, by być dla siebie atrakcyjnymi nawzajem.
Za szybkie tempo
Do narzucania szybkiego tempa w związku mają tendencję przede wszystkim panie. Uwielbiają one wyznania i deklaracje, do tego stopnia, że często je same wymuszają. Panowie z kolei wprost przeciwnie, wolą najpierw poobserwować, poczekać i bardzo nie lubią, gdy ktoś ich do czegoś zmusza. Na nic więc wymuszanie wyznań, że partner kocha w pierwszych tygodniach znajomości. Jeszcze gorszym pomysłem jest nagabywanie na ślub albo snucie planów na przyszłość, które nie są planami dwóch stron.
Za mało czasu spędzanego sam na sam
Wśród par, które szybko się rozpadają bardzo często możemy zauważyć takie, które prawie nie spędzają czasu sam na sam. Te pary prowadzą otwarty dom, ciągle zapraszają gości, również z noclegiem i sami także goszczą u innych. Bardzo często stałymi towarzyszami ich związku są osoby z rodziny, siostra albo mama, które zabiera się i na działkę i na zakupy a nawet na wakacje. Takie pary nie mają okazji do zbudowania silnej więzi, zwykle żyją życiem innych ludzi zamiast skupić na realizowaniu własnych celów. W dobrym związku potrzebna jest odrobina prywatności i intymności.
Zdrady
Zdrada jest oczywistą i częstą przyczyną rozpadu związku. Należy jednak zauważyć, że zwykle jest ona właściwie skutkiem różnych nieprawidłowości, które działy się od dłuższego czasu. Zdrada pojawia się tam, gdy jeden z partnerów jest zaniedbywany i jego potrzeby w związku nie są zaspokajane. Osobną kwestią jest zasada, by zdrad nie prowokować a więc nie kontaktować się z dawnymi partnerami oraz nie chodzić samotnie na imprezy, zwłaszcza gdy towarzyszy im alkohol. Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do zdrad są długie rozłąki i zawsze trzeba brać to pod uwagę, gdy jedna ze stron wyjeżdża na dłużej sama.
Portale randkowe w Internecie powstały po to, aby za ich pośrednictwem mogły się poznawać osoby poszukujące swojej drugiej połowy. Na początkowym etapie zwykle jest wymiana wiadomości tekstowych, rozmowa na chacie albo rozmowy telefonicznie. Przychodzi jednak czas gdy dwie strony umawiają się na pierwsze spotkanie w realnym życiu.
Kobiety powinny pamiętać, aby na takie spotkanie ze względów bezpieczeństwa umawiać się w miejscach publicznych, najlepiej w restauracjach, bo nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Gdy osoby nie znają się nawet ze zdjęć i jest to typowa randka w ciemno, trzeba sobie siebie opisać i precyzyjnie ustalić miejsce spotkania. W innym przypadku dochodzi do krępujących sytuacji, gdy trzeba zaczepiać obce osoby stojące w pobliżu i pytać czy to one są z portalu randkowego.
Pierwsze spotkanie służy przede wszystkim temu, żeby strony mogły się lepiej poznać. Każdy, kto ma za sobą, chociaż kilka takich spotkań wie, że zawsze wyobrażenie o osobie, jakie powstało na portalu rozmija się z tym, jak oceniamy osobę w rzeczywistości. Czasem są to rozczarowania na plus a innym razem na minus. Zawsze jednak, nawet, gdy dana osoba w rzeczywistości nam się nie podoba, powinniśmy zachować się kulturalnie, nie skracać spotkania i podziękować za poświęcony czas.
Dla wielu osób problemem jest ustalenie czy będzie kolejne spotkanie. Najlepiej nie pytać o to, wprost, bo zazwyczaj widać, czy druga strona jest zainteresowana. Później można się odezwać albo poczekać na sygnał od drugiej strony. Jeśli jednak kandydat na koniec zapyta wprost czy spotkamy się raz jeszcze a nie chcemy tego robić, to odmawiamy grzecznie i wprost. Gdyby dopytywał o powody, odpowiadamy, że po prostu szukamy innej osoby i dziękujemy za spotkanie.